Galeria Biedronki

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 24.11.2023

W piątek 24.11.2023r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia wszystkie dzieci i pracownicy przynieśli ze sobą do przedszkola swoje pluszowe misie. Były białe, kremowe, brązowe, czarne, niebieskie, małe, duże i ogromne:-) 

Dzień przywitaliśmy piosenką „Jadą, jadą misie” i prezentacją swoich misiów. Każdy przedstawił swojego przyjaciela i opowiedział historię jego przybycia do domu. Po krótkim wstępie tanecznym krokiem udaliśmy się na śniadanie. Na stołówce czekała na dzieci niespodzianka. Musiały same przygotować misiowe kanapki wykorzystując do tego pieczywo, ser, wędlinę i warzywa. Kompozycje kanapkowe były pomysłowe i smakowały wybornie:-)

Następnie Biedronki obejrzały film edukacyjny „Dzień Pluszowego Misia”, dzięki któremu poznały historię powstania święta, rodzaje misiów żyjących na świecie i postacie z bajek. Potem obejrzały fragment bajki „Gumisie”, którą nie wszyscy znali, ale bardzo im się spodobała. W drugiej części zajęć dzieci namalowały swoje pluszaki, a potem tańczyły wspólnie z misiami do misiowych piosenek.

Przed obiadem tata z grupy Jeżków wykonał Biedronkom pamiątkowe zdjęcia z misiami. Każde dziecko otrzymało odznakę z okazji Dnia Pluszowego Misia.

W czasie poobiedniego odpoczynku Biedronki wysłuchały kilku edukacyjnych opowieści pochodzących z książek Barbary Ciemskiej przedstawiających różne sytuacje z życia przedszkolaków. Wierszyki i  ilustracje ukazywały dobre i złe zachowanie misiów pozwalając małemu czytelnikowi na samodzielne porównanie i ocenianie ich postępowania.

Nie obyło się bez zajęć matematycznych:-) Każda z Biedronek musiała ułożyć swojego misia według wielkości, a następnie przeliczyć, który z kolei jest ich miś i ile misiów jest razem. Na zakończenie zabawy każe z dzieci pokolorowało misiową kolorowankę najpiękniej, jak potrafiło.

To był dzień pełen wrażeń:-)

 

 

 
 
 

 

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 22.11.2023

Dzisiaj, w słoneczne popołudnie powitaliśmy  w naszej grupie Mamę Wojtka W., która  przeczytała dzieciom dwie przezabawne książeczki szwedzkiej pisarki i ilustratorki Gunilli Bergstrom  pt.: ,,Dobranoc Albercie Albertsonie” i ,,Kto straszy Alberta?”. Książki te należą do serii około 30 książeczek, których bohaterem jest tytułowy Albert, chłopiec taki jak nasze dzieci, trochę grzeczny, a czasem trochę niegrzeczny. Albert chodzi do przedszkola i przeżywa różne przygody, opisane w przezabawny sposób i z niezwykłą wręcz umiejętnością przyjmowania przez autorkę „dziecięcej perspektywy”.

 Biedronkom bardzo podobały przygody Alberta. Dziękujemy Mamie Wojtka i zapraszamy ponownie:-)

PIERWSZE ZABAWY NA ŚNIEGU – 22.11.2023

W środę 22.11.2023r. po spotkaniu z Panią Hanną Niewiadomską Biedronki bawiły się na placu przedszkolnym ciesząc się pierwszym śniegiem:-)

 
 
 

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HANNĄ NIEWIADOMSKĄ – 22.11.2023

W środę 22.11.2023r. gościliśmy w naszych progach autorkę książek dla dzieci – Panią Hannę Niewiadomską. Podczas wizyty autorka stworzyła miłą atmosferę. Zachęcała dzieci do czytania książek oraz do podejmowania prób tworzenia własnych tekstów. Poetka opowiadała jak powstaje wiersz, z czego się składa i skąd czerpie pomysły na swoje nowe utwory. Pani Hanna napisała ponad dwieście wierszyków dla dzieci, które są zabawne i bardzo pouczające. Biedronki miały przyjemność wysłuchania kilku z nich: „Zebra”, „Felek kartofelek” i „Zakochane parasole”. Podczas spotkania dzieci wspólnie z autorką bawiły się w dobieranie rymów i ułożyły wierszyk. Był również czas na zadawanie pytań Pani Hannie.

Na koniec spotkania otrzymaliśmy od Pani Niewiadomskiej trzy tomy książek „Bajczytanki Pani Hanki” do naszej biblioteki przedszkolnej, które na pewno przeczytamy na popołudniowych odpoczynkach.

Bardzo dziękujemy pani Hannie za wesołe i twórcze zajęcia z poezją.

 
 
 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA – 20.11.2023

W poniedziałek 20.11.2023r. świętowaliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To dzień, w którym uwaga dorosłych skierowana jest na dzieci i ich prawa.

Dzień rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego „Karolek oraz prawa i obowiązki dziecka”, który potem omówiliśmy. Następnie dzieci uczyły się „Piosenki o prawach dziecka” Małej Orkiestry Dni Naszych, a na koniec wykonały pracę plastyczną „Znam swoje prawa”, którą można podziwiać na tablicy w szatni. Oprócz praw, dzieci wymieniały również obowiązki, które mają i wykonują w domu i przedszkolu.

Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie w sytuacjach naruszania własnych praw.

 
 
 

 

UNIWERSYTET PRZEDSZKOLAKA – MATEMATYKA – 17.11.2023

W piątek 17 listopada odbyły się zajęcia z cyklu Uniwersytet Przedszkolaka „Matematyka”.

Podczas spotkania dzieci twierdziły, że matematyka kojarzy im się z liczbami. Jak się potem okazało, matematyka to nie tylko liczby. Biedronki bawiły się świetnie układając rytmy.
Spotkanie z matematyką trwało 60 minut i było podzielone na trzy części. Pierwsza – warsztatowa – gdzie dzieci podczas zabawy układały rytmy. Druga część to praca techniczna związana z tematem warsztatów. Trzecia – to pieczątki do swojego indeksu.
Zajęcia były twórcze i bardzo podobały się Biedronkom:-)
 
 
 

 

TENIS – 16.11.2023r.

Kolejne zajęcia tenisa ziemnego w Klubie Sportowym Sportteam wywołały wiele pozytywnych emocji wśród Biedronek. Dzieci bawiły się wyśmienicie i z uwagą słuchały wskazówek i poleceń trenerów. Przedszkolaki uwielbiają zabawy na korcie tenisowym i z niecierpliwością czekają na spotkanie z instruktorami:-)

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 15.11.2023

Kolejną mamą, która w tym roku szkolnym, wzięła udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” była mama Ani, która przeczytała dzieciom książkę Agaty Giełczyńskiej-Jonik z serii opowiadania do nauki czytania „Kosmiczna podróż”. 

Dziękujemy mamie Ani za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne czytanie:-)

KONCERT PAPAJA KIDS – 14.11.2023

W środę 14 listopada, w naszym przedszkolu odbył się wspaniały koncert zespołu Papaja KIDS  pt.: „Patriotyczna piosenka przedszkolaka”.

Temat ten jest bliski naszym przedszkolakom, bowiem właśnie w listopadzie przekazujemy naszym podopiecznym wiedzę o naszych bohaterach i bogatej historii Polski. Podczas koncertu dzieci przeniosły się w czasy bohaterskich czynów. Kolejno odkrywane obrazy z zagadkami przeprowadziły dzieci przez ten wyjątkowy koncert. Piosenki, które dzieci miały okazję usłyszeć to m.in.: „Pałacyk Michla”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Przyśpiewki żołnierskie”, „Wojtek miś”.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE W LESIE SOBIESKIEGO „LAS JESIENIĄ” – 13.11.2023

Temat przygotowań zwierząt do zimy Biedronki rozpoczęły od wycieczki do Lasu Sobieskiego. Zajęcia poprowadził leśnik, który w ciekawy sposób opowiedział dzieciom o zwierzętach tu żyjących,  ich zwyczajach i przygotowaniach do zimy,  jakie można zaobserwować u dzików, saren, jeleni, czy największych z rodziny jeleniowatych – łosi.  

Dzieci odwiedziły również leśną pasiekę.  Pan przewodnik uświadomił dzieciom niebezpieczeństwa jakie mogą czekać w lesie i jak należy zachowywać się w nim, aby być bezpiecznym. 

Nad oczkiem wodnym dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących jeży, padalców, żmii żab i zajęcy. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone, gdy okazało się, że smakołykami jeży nie są jabłka, a pędraki i myszy. Ale  najbardziej rozbawiła je nazwa nosa dzika – (tabakiera) i kłów: szable- (dolne) i fajki (górne kły).

Wycieczka podobała się dzieciom. Dziękujemy mamie Ani za zapisanie Biedronek na warsztaty i liczymy na następne:-)

„ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI” – 10.11.2023

W piątek 10.11 w naszym Przedszkolu odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Miał on na celu kształtowanie postawy szacunku wobec symboli narodowych: godła, flagi i hymnu oraz pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. 

W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane na ludowo lub galowo, by podkreślić rangę uroczystości. Wychowawczynie wraz z dziećmi przygotowały montaż słowno-muzyczny, który pozwolił w prosty, przystępny sposób zachęcić dzieci do poznawania historii Polski i rozwijania postaw patriotycznych. Przedszkolaki z zaangażowaniem recytowały wiersze, śpiewały piosenki o charakterze patriotycznym i tańczyły.

Tego dnia obchodziliśmy również Dzień Stroju Ludowego w związku z realizacja zadań w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”. Pragniemy, aby od najmłodszych lat wpajany był dzieciom szacunek do polskich symboli i przywiązania do swojej Ojczyzny.

Na zakończenie uroczystości cała społeczność przedszkolna odśpiewała o 11:11 „Mazurka Dąbrowskiego” i tym samym nasze przedszkole przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

Była to podniosła i piękna uroczystość.

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 08.11.2023

Kolejną mamą, która w tym roku szkolnym, wzięła udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” była mama Klary, która przeczytała dzieciom baśń Hansa Chrystiana Andersena „Brzydkie kaczątko”. Opowiada ona o pisklęciu, które jako inne doświadczało wielu przykrości. Bajka ta, uczy dzieci, aby nie oceniać innych po wyglądzie, bo w każdym człowieku kryje się piękno. W każdym z nas, choć jesteśmy inni, drzemać może nieodkryty jeszcze talent.

Dziękujemy mamie Klary za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne czytanie:-)

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA  – 08.11.2023r.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzimy 8 listopada. Celem tego święta jest promowanie wśród najmłodszych i osób dorosłych zdrowego jedzenia, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków i informowanie o konsekwencjach złej diety.

Dzieci rozpoczęły ten dzień śniadaniem w formie stołu szwedzkiego. Były bardzo zadowolone, że mogą wybrać do jedzenia to, na co mają ochotę. Następnie obejrzały film edukacyjny „Ala i piramida zdrowego żywienia” i omówiły wspólnie z wychowawczynią poziomy piramidy.

Na drugie śniadanie samodzielnie zrobiły sok z jabłek, a na podwieczorek tortille z warzywami.

To był dzień pełen „smaczych niespodzianek”:-)

 

 

 
 
 

 

WYCIECZKA POD OBELISK PIŁSUDSKIEGO – 06.11.2023r.

W ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” Biedronki wybrały się „szlakiem historii” pod Obelisk Piłsudskiego. Dzieci dowiedziały się kim był Marszałek Józef Piłsudski i dlaczego jest ważną postacią dla Polaków.

 

 
 
 

 

„CZYTASIE” – 06.11.2023r.

Na początku listopada Biedronki wybrały się na drugie spotkanie do Biblioteki. Celem spotkania było zachęcanie dzieci do wypożyczania książek i rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.

Zajęcia prowadziła  Pani Małgorzata, która najpierw opowiedziała dzieciom bajkę pt.  „Coś”, a potem zaproponowała zabawę, podczas której dzieci wykorzystywały zmysł dotyku:-)

Na zakończenie spotkania Biedronki samodzielnie wybrały interesujące je książki, które wypożyczyły do domu:-)

Kolejne spotkanie za miesiąc:-)

 
 
 

 

ZAJĘCIA OTWARTE – 26.10.2023

ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE

„METODĄ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE” 

W czwartek 26.10 w grupie Biedronek odbyły się zajęcia otwarte, podczas których Rodzice mogli obserwować swoje dzieci. Zazwyczaj zajęcia gimnastyczne prowadzone są metodą zadaniową zgodnie z pozycją  przeznaczoną typowo dla przedszkolaków „Wychowanie fizyczne w przedszkolu” Kazimiery Wlaźnik, jednak na tych zajęciach nauczycielki wykorzystały Metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherbrne. Celem zajęć było doskonalenie koncentrowania się na własnym ciele, rozwijanie umiejętności zgodnego współdziałania z kolega/koleżanką i kształtowanie poczucia bezpieczeństwa fizycznego i zaufania do drugiej osoby.

Dzieciom bardzo podoba się ta metoda, gdyż przynosi wiele radości i śmiechu.

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 25.10.2023

Kolejną mamą, która w tym roku szkolnym, wzięła udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” była mama Tomka. Pani Ania przeczytała dzieciom dwie książki: „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak oraz „Koala, który się trzymał” Rachel Bright i Jim Field.

Pierwsza z nich, to pełna humoru a zarazem wzruszająca opowieść o tym, że jeden mały, ale płynący z głębi serca gest, może zmienić bardzo wiele w życiu każdego z nas, a druga to przezabawna historia dla każdego, kto (nie) lubi odpuszczać! 🙂

Dziękujemy mamie Tomasza za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne czytanie:-)

„KONCERT PAPAJA KIDS” – 25.10.2023r.

W minioną środę  Biedronki uczestniczyły w kolejnym koncercie Papaja Kids „Czy każdy zwierzak śpiewać potrafi?, czyli zwierzakowy koncert”. Była to świetna okazja by dzieci wspólnie z artystami zaśpiewały o pupilach, tych domowych i tych egzotycznych. Ten „zwierzakowy” koncert pozwolił rozwinąć wyobraźnię muzyczną przez porównanie odgłosów zwierząt do instrumentów muzycznych. W trakcie zabawy dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta żyją w lesie, a które możemy spotkać na łące. Nie zabrakło również zaskakujących zagadek muzycznych. Dzieci poznały nowy instrument: kazoo..

MAGIK KONRAD – 17.10.2023

Pokaz iluzjonisty Konrada okazał się strzałem w 10:-) Była magia, a przy tym mnóstwo śmiechu😍🤣🤩

Głównym zadaniem magika Konrada było sprawić, aby dzieci nie przestawały się śmiać. Czy się to udało? Zobaczcie sami, a potem zapytajcie dzieci:-)

 

DZIEŃ CHLEBA – 16.10.2023

W związku z realizacją Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” 16 października Biedronki  wykonały zadanie ,,Być dobrym jak chleb”.

W pierwszej części zajęć dzieci uświadomiły sobie, że chleb jest wynikiem pracy  wielu ludzi. Następnie przedszkolaki umyły ręce, założyły chusteczki i fartuszki oraz poznały składniki, które potrzebne są do wykonania ciasta.

Proces wypieku chleba  nie jest łatwy i wymaga czasu.  Po wyrobieniu i dodaniu ziaren słonecznika i sezamu, ciasto  musiało odstać aby urosnąć. Potem  piekło się w przedszkolnym piekarniku.  Po upieczeniu i wystudzeniu nadszedł czas na degustację. Każda Biedronka otrzymała kawałek chleba posmarowanego masłem i mogła spróbować, jak smakuje własnoręcznie zrobiony i upieczony chleb.

 

TENIS – 13.10.2023r.

Pierwsze zajęcia tenisa ziemnego w Klubie Sportowym Sportteam wywołały wiele emocji wśród Biedronek, gdyż z niecierpliwością na nie czekały. Z uwagą słuchały wskazówek i poleceń trenera. Poznały nazwy linii na korcie tenisowym, ale najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy z rakietą tenisową.

Do przedszkola wracały zmęczone, ale pełne wrażeń.

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ – 12.10.2023

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. W naszym przedszkolu tego dnia zawitali wyjątkowi goście – emerytowani pracownicy. Dzieci podziękowały wszystkim za uśmiech, życzliwość i trud włożony w ich wychowanie, za opiekę, dobre rady, czyste sale, wszelkie naprawy oraz smaczne posiłki. Słowa tych podziękowań zawarte były w wierszach, piosenkach i tańcach, przygotowanych przez dzieci z wszystkich grup. Za ciekawy i udany  występ przedszkolaki zostały nagrodzone gromkimi brawami.

 

DZIEŃ DRZEWA 10.10.2023

Każdego roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej.

W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci przyszły ubrane na zielono/brązowo, żeby zaakcentować to święto. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny, dzięki któremu poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Utrwaliły również etapy wzrastania drzewa. W czasie zabaw w ogrodzie przedszkolnym oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści oraz przytulały się do nich.

W ramach realizacji zadania „Zielona Niepodległa” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska cała” i uczczenia obchodów Dnia Drzewa dzieci przy pomocy Pana Ryszarda posadziły wierzbę w naszym przedszkolnym ogrodzie. Obiecały także, że będą o nią dbać:-)

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 06.10.2023

Kolejną mamą, która w tym roku szkolnym, wzięła udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” była mama Leona. Pani przeczytała dzieciom fragment książki Justyny Bednarek „Kury z grubej rury”.

Biedronki poznały rodzinę Ogórków i cztery z pozoru zwyczajne kury: Augustę, Hildegardę, Belkę i Żanetę, które pewnego dnia wskoczyły na tylny zderzak samochodu państwa Ogórków i właśnie u nich odnalazły swój nowy dom:-) Książka jest pełna humoru i niezwykłych przygód rodziny Ogórków i gromadki kur. 

Dziękujemy mamie Leona za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne czytanie:-)

UNIWERSYTET PRZEDSZKOLAKA – SPOTKANIE Z LITERATURĄ – 05.10.2023

W czwartek 5 października odbyły się zajęcia z cyklu Uniwersytet Przedszkolaka „Spotkanie z literaturą”. Pan Paweł przybliżył dzieciom określenie „literatura” i zaprosił dzieci do wspólnego stworzenia bajki, której główną bohaterką była skarpeta:-)

 
Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwsza – warsztatowa – gdzie dzieci wspólnie tworzyły własne opowiadanie. Druga część to praca plastyczna związana z tematem warsztatów. Po zakończeniu części warsztatowej i plastycznej, dzieci dostały indeksy i naklejki do swojego indeksu.
Zajęcia były twórcze i bardzo podobały się Biedronkom:-)
 
 
 

 

ZAJĘCIA TERENOWE W LESIE SOBIESKIEGO – 05.10.2023

Dzięki mamie Ani Biedronki mogły skorzystać z zajęć terenowych „Szkoła Leśna” w Lesie Sobieskiego. Zajęcia składały się z trzech bloków tematycznych.

Pierwszy z nich dotyczył aktualnych zjawisk przyrodniczych – spacer po lesie. W tym bloku prócz obserwacji przyrodniczych dzieci wraz z przewodnikiem omawiały aktualny stan pogody. Pogoda została omówiona w oparciu o stan nieba i składniki pogody widziane przez dzieci. W prostych słowach została przybliżona prognoza pogody wydana dla konkretnego dnia przez IMGW.

Kolejny blok tematyczny dotyczył zachowania w lesie, planowania trasy wycieczki, ale także technik i sposobów unikania zgubienia się w lesie i reagowania w sytuacjach, gdy dziecko zgubi się w lesie.

Ostatni blok zajęć dotyczył podstaw korzystania z kompasu. Na zasadzie gry ruchowej przedszkolaki próbowały ustalić gdzie wschodzi słońce, gdzie zachodzi, jak znaleźć północ i co ta wiedza może dać nam w terenie.

Biedronki były zafascynowane zajęciami:-)

Dziękujemy Pani Aleksandro:-)

 
 
 

 

DZIEŃ PIŻAMY – 04.10.2023

W tym roku po raz drugi nasze przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Dzień Piżamy” organizowanej przez Fundację „Gdy liczy się czas”, której celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię.
 
„Dzień Piżamy” odbył się 4 października, gdyż w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii i przyniósł dzieciom wiele emocji od radości, aż po łzy. Nie spodziewaliśmy się takiego odbioru wśród najmłodszych, ale jak się okazuje nawet one nie są obojętne na ludzką krzywdę. Przedszkolaki cieszyły się, że mogą przyjść ubrane do przedszkola inaczej niż zawsze, chwaliły się swoimi piżamkami i porównywały je między sobą. Podczas zajęć z uwagą wysłuchały bajki onkologicznej o Myszce Marcelinie (Zaczytani.org), a potem przystąpiły do biegu. W związku z tym, że pogoda była nie najlepsza nasz bieg odbył się na korytarzu przedszkolnym. Była to ogromna frajda dla dzieci. Każde dziecko na miarę swoich możliwości przyniosło ze sobą pieniążki, aby wesprzeć chore dzieci. To, co najbardziej ujęło nas za serce, to fakt, że niektóre przedszkolaki wzięły pieniążki z własnych skarbonek, bo tak chciały. 
W akcji „Dzień Piżamy” wzięła udział cała społeczność przedszkolna. Udało nam się zebrać 1364,02 zł. Kwota zostanie przelana na konto Fundacji „Gdy liczy się czas”.
Życzymy chorym dzieciom szybkiego powrotu do zdrowia:-)
 
 
 

 

„CZYTASIE” – 02.10.2023r.

Na początku października Biedronki wybrały się  na pierwsze z serii cyklicznych spotkań do Filii nr 2 Biblioteki Publicznej  w Warszawie Wesołej przy  ulicy Podleśnej 38. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych.  Niektóre z dzieci  choć znały już to miejsce, bardzo przeżywały spotkanie.

W drzwiach biblioteki przywitała nas Pani bibliotekarka, która oprowadziła nas po budynku  i  opowiedziała dzieciom o zasadach kulturalnego zachowania się w bibliotece i czytelni oraz o sposobach korzystania z zasobów bibliotecznych.

Na zakończenie spotkania Biedronki  mogły samodzielnie wybrać interesującą  je książeczkę, którą w domu przeczytają im rodzice.

Do zobaczenia za miesiąc:-)

 
 
 

 

„WYCIECZKA DO ARGO CITY” – 29.09.2023

W piątek 29.09 wybraliśmy się na wycieczkę do Parku Zabaw i Edukacji dla Dzieci „Argo City” w Głęboczycy. Mieliśmy tam zaplanowane zajęcia „Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi” i „Z dynią za Pan Brat”.

Pogoda od samego rana nam dopisywała, a że zaplanowane zajęcia i zabawy były głównie w terenie, więc bardzo nam zależało na pięknej aurze.

Swoją wycieczkę w Argo City rozpoczęliśmy od przywitania się z panią Przewodnik, która jak się później okazało jest również nauczycielem przedszkola:-) Pani Przewodnik zaprowadziła nas do altanki, gdzie dzieci zjadły drugie śniadanie w postaci banana.

Po śniadaniu udaliśmy się do stodoły na zajęcia dydaktyczne, na których dzieci zapoznały się z procesem kiszenia kapusty. Przygotowały produkty do kwaszenia: szatkowały kapustę, obierały marchew oraz ubijały kapustę wałkiem w beczce. Każdy miał możliwość spróbowania swoich sił i jak się okazało wcale nie było tak łatwo:-) Po ciężkiej pracy udaliśmy się na pobliską polanę, a potem do lasu, aby skorzystać z zaplanowanych atrakcji. Było ich naprawdę dużo: szukanie skarbów w kopalni złota, magiczne lustra i mozaikowe mandale, leśny labirynt, dojenie sztucznej krowy, przejażdżka wozem ciągniętym przez ciągnik po okolicy.

O 12:00 już trochę zmęczeni i głodni udaliśmy się do naszej altany na obiad, czyli kiełbaskę z ogniska. Jaka ona była pyszna:-) Większość dzieci prosiła o dokładki:-)

Najedzeni udaliśmy się na kolejne zajęcia „Z dynią za Pan Brat”. Dzieci poznały dynię i sposoby jej wykorzystania. Obejrzały pole dyniowe, kompozycje dyniowe oraz wystawę „Jesienne Dary Natury”. Na zakończenie zajęć otrzymaliśmy dynię do wykorzystania w przedszkolu.

Po dyniowych zajęciach czekały na dzieci kolejne atrakcje: układanie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, połów drewnianych rybek oraz wiele innych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu i lesie.

Biedronki wróciły z wycieczki bardzo zadowolone i pytały czy jeszcze kiedyś tam pojedziemy:-) Kto wie? Może skorzystamy jeszcze z oferty Argo City:-)

 

„OWOCOWE SZASZŁYKI” – 28.09.2023

W ramach realizacji Innowacji Pedagogicznej „Zdrowy i sprawny przedszkolak” Biedronki wzięły udział w zajęciach kulinarnych, podczas których wykonały owocowe szaszłyki. Celem zajęć było zachęcenie dzieci do spożywania owoców i ich przetworów jako źródła witamin, uświadomienie wartości odżywczych owoców dla prawidłowego rozwoju, wyrobienie nawyku zdrowego odżywiania się oraz utrwalenie wiadomości na temat owoców.

Podczas zajęć nie trzeba było zachęcać dzieci do jedzenia:-) Owoce tego dnia były smaczne jak nigdy dotąd:-) Dzieci kilkukrotnie prosiły o dokładki i same mogły je sobie zrobić:-) 

 

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 27.09.2023r.

W środę powitaliśmy w naszej sali mamę Nika, która przeczytała dzieciom książkę  ,,Mam przyjaciela pilota”. Dzięki niej Biedronki dowiedziały się wielu ciekawych informacji dotyczących lotu samolotem, np.: w jaki sposób tyle bagaży w odpowiednim czasie trafia na pokład samolotu?, jak zapewnić, by z jednego pasa nie startowały jednocześnie dwa samoloty?, jak wygląda kuchnia w samolocie? O tym wszystkim dowiedziały się Biedronki od bohatera książeczki Stefana, który  lata wielkimi odrzutowcami jako pilot. Dokładnie zna wszystkie przełączniki i gałki, a poza tym potrafi o wszystkim, co dzieje się na lotnisku, opowiedzieć dzieciom.

Dziękujemy mamie Nika i zapraszamy ponownie:-)

„Bajeczny koncert- bawimy się wspólnie z naszymi przyjaciółmi z bajek” PAPAJA KIDS” – 26.09.2023

Było to pierwsze spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Papaja KIDS, podczas  którego dzieci wspólnie rozpoznawały znane i mniej znane postaci z bajek.

Za pomocą muzycznej łamigłówki dzieci otwierały czarodziejskie pudełko i znajdowały wskazówki do dalszej zabawy.  Razem z bohaterami bajek przeżywały muzyczne przygody i przenosiły się do świata bajek, ale zawsze szczęśliwe wracały do przedszkola.

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 20.09.2023

Jako druga, w tym roku szkolnym, udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wzięła mama Mikołaja, która przeczytała wybrane opowieści z książki Bruno Ferrero „Wieczorne opowieści mądrej treści”.

„Wieczorne opowieści mądrej treści” to wyjątkowa książka, która pomaga rodzicom nawiązać dobry kontakt z dziećmi, porozmawiać o nurtujących je problemach i podsunąć dobre rozwiązania. Zachęcamy wszystkich do przeczytania tej pozycji.

Dziękujemy mamie Mikołaja za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne czytanie:-)

WYCIECZKA DO TEATRU GULIWER – 20.09.2023

20 września z okazji Dnia Przedszkolaka Biedronki wraz z Gwiazdkami wybrały się na wycieczkę do Teatru Guliwer w Warszawie na spektakl „Śpiąca Królewna”. Tego dnia dzieci przyszły ubrane w eleganckie stroje i przed wyjazdem przypomniały sobie zasady kulturalnego zachowania podczas podróży autokarem i w teatrze.

Śpiąca Królewna” to muzyczna baśń familijna, która opowiada o bezgranicznej miłości rodziców do dziecka i próbie jego ochrony przed błędami dorosłości. Rozśpiewane i barwne widowisko jest także opowieścią o tym, jak bardzo zmienił się świat w ciągu stuletniego snu królewny i jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Różnorodność muzyki tworzyła dramaturgię spektaklu, budując zmienne nastroje muzyczne.  W przedstawieniu śpiewane były piosenki w różnych stylach muzycznych, np.: rocka, blues, reggae i hip-hop.

Dzieciom bardzo podobał się spektakl i wróciły z wycieczki bardzo zadowolone.

        

„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” – 13.09.2023

W środę 13 września rozpoczęliśmy akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasze przedszkolne progi odwiedziła mama Heleny i przeczytała Biedronkom fragment książki Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”. 

Dzieci poznały niesforną, rudą dziewczynkę Pippi, która ma dziewięć lat, dwa sztywne, czerwone warkocze i piegi. Nosi opadające pończochy, połataną sukienkę i buty, za duże o kilka numerów. Mieszka z małpką Panem Nilssonem i koniem. Nie chce i nie chodzi do szkoły. Często mija się z prawdą, ale ma bardzo dobre serce.

Przygody Pippi to bardzo ciekawa i wciągająca książka.

Dziękujemy mamie Helenki za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne czytanie i ciąg dalszy przygód Pippi:-)

24
Kontrast